USG ginekologiczne w Skymedic

Ultrasonografia narządu rodnego kobiety

Specyfika budowy ciała kobiety oraz zmian zachodzących w jej organiźmie w czasie dojrzewania i ciąży sprawiają, że diagnostykę ultrasonograficzną wykonuje się dwojako. Pierwsza możliwość to badanie przez powłoki brzucha. Drugą możliwością jest badanie przezpochwowe. Ultrasonografia pozwala na ocenę narządu rodnego kobiet jak i dobrostanu rozwijającego się płodu. Jest to badanie nie tylko bezpieczne, ale także bezbolesne.

Położnictwo zrewolucjonizowane przez USG

Wyniki badań wskazują, że fale ultrasonograficzne nie stanowią zagrożenia dla płodu, mogą być wykorzystywane na każdym z etapów rozwoju, przez co USG stało się podstawowym narzędziem w ocenie kobiet ciężarnych.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca wykonanie badania USG:

  • przed 10. tygodniem ciąży w celu oceny umiejscowienia zarodka i wieku ciążowego
  • między 11. a 14. tygodniem ciąży
  • między 18. a 22. tygodniem ciąży
  • między 28. a 32. tygodniem ciąży
  • oraz w przypadku podejrzenia nieprawidłowości.

Podczas każdego z badań specjalista ocenia różne struktury rozwijającego się organizmu, jego wielkość, stadium rozwoju, łożysko. Pozwala też wychwycić wiele wad, które mogą być skutecznie leczone jeszcze na etapie ciąży. Dzięki badaniu USG przyszłe mamy mogą one zobaczyć rozwijający się płód, usłyszeć bicie serca, poznać płeć, a nawet obserwować ruchy dziecka.

USG ginekologiczne

Większość dolegliwości ze strony układu rozrodczego kobiet diagnozuje się przy użyciu aparatury USG. Sprzęt dostępny w Skymedic umożliwia zobrazowanie nawet drobnych struktur: mięśniaków, nieprawidłowego rozwoju endometrium, pozwala także bardzo dokładnie ocenić jajniki. Fale docierają też do okolicznych tkanek, dając lekarzowi możliwość szerokiego i wnikliwego spojrzenia na wszelkie przylegające struktury, które mogą być źródłem różnego rodzaju dolegliwości. Specjalista może także przy użyciu USG ocenić moment cyklu i wskazać dogodny moment na zapłodnienie, co jest szczególnie istotne u par starających się o potomstwo.

USG jest badaniem niezbędnym zarówno podczas planowania ciąży, w jej trakcie jak i w każdym innym momencie życia kobiety. Wiele chorób narządu rodnego przebiega bez objawów, dlatego tak ważne są regularne badania.