USG urologiczne w Skymedic

Urologia to gałąź chirurgii, w której ultrasonografia stanowi podstawę procesu diagnostycznego. Zajmuje się schorzeniami układu moczowo-płciowego u mężczyzn oraz układu moczowego u kobiet.

USG układu moczowego

Jest to badanie nieinwazyjne, podczas którego lekarz ocenia poszczególne elementy ukladu moczowego umieszczając pokrytą żelem głowicę na skórze tułowia. Należą do nich nerki, cienkie moczowody oraz pęcherz moczowy. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut. Wynik otrzymuje się w postaci opisu wyglądu, wielkości i struktury badanych narządów wraz z dołączonymi wydrukami obrazów.

Aby umożliwić powstanie jak najdokładniejszego obrazu narządów, należy zgłosić się z dobrze wypełnionym pęcherzem. W tym celu powinno się wypić około 1l wody niegazowanej na 2 godziny przed badaniem i powstrzymywać się w tym czasie od oddawania moczu, mimo występującego parcia na pęcherz.

USG moszny

Badanie pozwala ocenić jądra, najądrza oraz uwidocznić nieprawidłowości obecne w worku mosznowym.. Kilkunastominutowe badanie pomaga diagnozować nieprawidłowości wynikające z niekontrolowanego rozrostu komórek, odkryć przyczynę bólu, powiększenia jąder, a także jest elementem badań w kierunku niepłodności.

USG prostaty

Podejrzenie przerostu gruczołu krokowego zawsze skłania do wykonania badania USG narządu. Aby go najlepiej zobrazować wykonuje się je przez odbyt. USG transrektalne (TRUS) o wiele bardziej szczegółowo rozróżnia struktury prostaty niż badanie przez powłoki brzucha, a także umożliwia precyzyjną ocenę jej rozmiarów, dlatego jest badaniem preferowanym przez lekarzy. Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Wykonanie TRUS zajmuje kilkanaście minut, w trakcie których pacjent przyjmuje pozycję kolankowo-łokciową lub na boku, co równocześnie poprawia widoczność narządu oraz zmniejsza dyskomfort.