Diagnostyka ultrasonograficzna narządu ruchu w Skymedic w Krakowie.

Specyfika diagnostyki narządu ruchu za pomocą USG.

Do układu ruchu zaliczamy kości i mięśnie wraz z ich połączeniami, które wspólnie umożliwiają utrzymanie prawidłowej postawy ciała oraz wykonywanie ruchów. Ukryte głęboko pod powłokami ciała elementy układu kostno-mięśniowego, a zwłaszcza ścięgna i więzadła nie są dostępne palpacji, dlatego badanie fizykalne przez lekarza nie jest wystarczające do postawienia pełnej diagnozy. Dzięki użyciu fal ultradźwiękowych specjalista ma możliwość ocenienia jam stawu, płynu stawowego, powierzchni kostnych, a także ścięgien i więzadeł. Nowoczesne aparaty USG znajdujące się w centrum medycznym Skymedic umożliwiają uzyskanie obrazu wysokiej jakości, co jest niezwykle ważne przy ocenianiu subtelnych zmian. Jest to szczególnie ważne w przypadku dolegliwości pochodzących z narządu ruchu, gdzie już niewielkie uszkodzenie aparatu kostno-stawowego może powodować dolegliwości bólowe.

USG ortopedyczne – zastosowanie.

Badanie USG jest bezbolesne i nieinwazyjne, nie wpływa na organizm człowieka i może być wykonywane wielokrotnie. To podstawowa metoda wstępnej oceny zmian zwyrodnieniowych i pourazowych związanych z wyczynowym i amatorskim uprawianiem sportu. Jest doskonałym narzędziem diagnostycznym zarówno dla osób po urazach, skręceniach i zwichnięciach, jak i w związku z dolegliwościami wynikajacymi z procesu starzenia organizmu ludzkiego.

Zakres zastosowania ultrasonografii przez ortopedów w Skymedic jest bardzo szeroki, a do najczęściej ocenianych elementów należą:

  • USG stawu biodrowego
  • USG stawu kolanowego
  • USG stawu skokowego
  • USG ścięgna Achillesa
  • USG nadgarstka (np. w zespole cieśni nadgarstka)
  • USG stawu łokciowego (łokieć tenisisty, łokieć golfisty)
  • USG stawu barkowego