Podstawa działania USG naczyń

Badając naczynia krwionośne przy użyciu USG wykorzystuje się zjawisko Dopplera, które opisuje zmianę częstości fali ultradźwiękowej. Znajduje ono zastosowanie w USG naczyń, ponieważ pozwala ocenić kierunek oraz przepływ krwi, równocześnie umożliwiając ocenę morfologii naczyń jak przy standardowym badaniu ultrasonograficznym. Dzięki zastosowaniu tzw. bramkowania kolorem lekarz może wychwycić wiele nieprawidłowości w żyłach i tętnicach poprzez ocenę krążenia krwi. Badanie jest bezpieczne, nieinwazyjne i nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania, dlatego jest podstawą diagnostyki wszystkich zmian naczyniowych.

 

Najczęstsze nieprawidłowości naczyń obwodowych

Główną przyczyną zaburzeń przepływu krwi w tętnicach jest miażdżyca. Jest ona efektem wieloletniego uszkadzania naczynia poprzez odkładanie się w nim blaszek zbudowanych głównie z cholesterolu. Złogi mogą zamykać światło naczynia lub oderwać się i z prądem krwi docierać do mniejszych naczyń zamykając dopływ krwi do narządu i powodując jego niedokrwienie np. udar mózgu lub zawał serca. Zmianom sprzyjają otyłość, zaburzenia lipidowe, nieprawidłowa dieta, palenie tytoniu, mała aktywność fizyczna. Choroba najczęściej manifestuje się nagłym kurczowym bólem łydek, często po wysiłku fizycznym. Jeśli zmiany zlokalizowane są w tętnicach szyjnych pojawiają się niecharakterystyczne zmiany w postaci bólów głowy, zawrotów, omdleń, a nawet zaburzeń pamięci i zachowania.

Inną częstą grupą dolegliwości są choroby żył, spośród których najczęściej występuje zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych, głębokich oraz żylaki.

Młode osoby, najczęściej mężczyźni palący papierosy mogą cierpieć na podobne dolegliwości jak te, które dają zmiany miażdżycowe. Są one spowodowane zapaleniem naczyń, a nie odkładaniem się blaszek cholesterolowych. Choroba Beurgera, bo o niej mowa, musi być wcześnie różnicowana z miażdżycą, ponieważ jej przyczyny i leczenie są zupełnie inne. Dlatego na USG doppler kończyn dolnych warto zgłaszać się już w młodym wieku.